Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inscrierea creantei in masa credala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inscrierea creantei in masa credala

Buna ziua,
O societate mi-a refuzat la plata B.O in valoare de aprx. 12000 RON. O alta societate aflata in aceeasi situatie cu firma respectiva a cerut deschiderea falimentului. Ce trebuie sa fac pt a ma inscrie si eu in masa credala? Care este procedura?

Multumesc.
Cerere scrisa pentru inscrierea la masa credala, inaintata la judecatorul sindic, sustinuta de dovezi.
Inaintati cererea pentru inscrierea in masa credala.
Daca cererea de deschidere a procedurii insolventei inaintata de catre creditor a fost admisa judecatorul sindic pronunta o incheiere in care se dispune in sarcina administratorului judiciar sau lichidatorului sa efectueze notificarile catre creditori
unitatii debitoare.
Prin aceasta notificare se pune in vederea creditorilor sa -si depuna cererile de admitere a creantelor, intr-un anumit termen (maxim 60 de zile de la data deschiderii procedurii ).
In situatia cand deschiderea procedurii nu a fost inca admisa, incercati sa actionati repede pentru obtinerea unui titlu executoriu si valorificarea lui potrivit Legii nr. 58/1934.
Gabriel Stelea, Avocat
s-ar putea respinge cererea de dechiderea a procedurii pentru ca biletele nu au fost investite cu formula executorie