Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident rutier
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident rutier

Accident rutier produs acum 2 ani si cateva luni ,cu vatamare corporala care are zile de spitalizare 89,cel vinovat de accident ,nu avea permis ,a mai fost condamnat la 8 luni inchisoare pentru conducere fara permis acum 4 ani,avea alcool in aerul expirat 0,49,partea vatamata a depus plangere pt vatamare corporala,partea vatamata i a dat masina celui care nu avea permis sa o conduca pt ca el era foarte baut,fiind baut i a tras frana de mana si circuland cu viteza s a si intamplat accidentul,pe cel care a produs accidentul i se trimit acasa niste citatii pentru a mai da declaratii,insa nu este in tara ,care va fi finalul acestei probleme daca a trecut acest timp ?daca persoana vatamata isi poate retrage plangerea pentru a nu i se inrautati situatia celui care a produs accidentul?si care este incadrarea pentru cele 3 fapte la regimul circulatiei?se pot opri cercetarile intru cat au trecut 2 ani si jumatate aproape?banuiesc ca nu sunt probe intru cat nu a inceput un proces .astept raspunsuri ,va multumesc.Caz în care dosarele în care nu s-au reţinut şi alte infracţiuni la Legea circulaţiei, cum ar fi conducerea în stare de ebrietate şi conducerea fără permis, se vor închide, iar inculpaţii vor fi achitaţi. Cu excepţia celor în care există mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale. Şi aceste dosare pot fi închise, dacă victimele îşi retrag plângerea ori dacă intervine împăcarea între părţi,inseamna ca dosarul va fi clasat ?si mai ales daca partea vatamata isi retrage plangerea care are sub 90 de zile,se inlatura raspunderea penala?
rosica, utilizator
Din descriere inteleg ca s-a intocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului, conducerea unui vehicul fără permis de conducere si vatamare corporala din culpa.
La vatamarea corporala din culpa art.196 alin.1 trebuie sa fie cel mult 90 de zile de îngrijiri medicale pentru retinerea infractiunii.
Cel vinovat cu siguranta va fi condamnat.
nu stiu daca s a intocmit dosar intru cat cel care a condus este citat ca suspect sa dea declaratii de catre un comisar .daca persoana vatamata isi va retrage plangerea ,va ramane decat conducerea fara permis sub influenta bauturilor alcoolice ?deci tot se va ajunge la o condamnare?se pot impaca partle?cu toate ca au trecut atatia ani?care sunt incadrarile conform nccp pentru acestea?
rosica, utilizator
V-am spus incadrarile.
La vatamare corporala din culpa se poate retrage plangerea.
adica inchisoare de la 3 luni la un an sau amenda ,dar daca persoana vatamata isi va retrage plangerea nu se mai trage la raspundere ,si se va inchide dosarul pt impacarea partilorsau cum se procedeaza?

Mai sunt 2 fapte care sunt sanctionate mai grav si care raman.