Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, la sfarsitul lunii mai am avut un accident ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, la sfarsitul lunii mai am avut un accident rutier ...

Buna ziua, la sfarsitul lunii mai am avut un accident rutier cu o alcoolemie de 0,52 mg in aerul expirat, iar in sange 1,39, in urma accidentului, au fost necesare ingrijiri medicale, atat eu cat si cele 2 persoane care se aflau cu mine in masina, cele 2 persoane nu au depus plangere impotriva mea, astazi am fost la parchet si am vorbit cu procurorul, mi s-a spus ca sunt cercetat doar pentru " conducerea sub influenta alcoolului pe drumurile publice " iar " vatamarea corporala din culpa " a spus ca s-a clasat, a mai spus ca dosarul va merge in judecata, acum eu nu stiu ce este de facut mai departe , ce pedeapsa as putea primi ? Multumesc
Angajati-va un avocat, pentru cazul unui proces penal. Infractiunea pe care ati savirsit-o este:
Art. 336
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
[ link extern ]