Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Referitor cuantum indemnizatie concedii medicale (OUG ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Referitor cuantum indemnizatie concedii medicale (OUG 158/2005 art.17 alin 2 si HG 1186/2000

Hepatita virala C in conformitate cu OHG 158/2005 si HG 1186/2000 , se incadreaza in categoria de "boala normala" - cod indemnizatie 01 (75%), sau in categoria "boala infectocontagioasa din grupa A" - cod indemnizatie 05 (100%)?
aurica56, utilizator
Hepatita virala este pe lista bolilor infecto-contagioase, deci pe certificatele medicale se va trece codul 05.

LISTA cuprinzand bolile infecto-contagioase din grupa A

1. amibiaza (dizenterie amibiana);
2. antraxul;
3. bruceloza;
4. difteria;
5. febra butunoasa;
6. febra galbena;
7. febrele paratifoide A, B, C;
8. febra Q;
9. febra recurenta;
10. febra tifoida;
11. filarioza, dracunculoza;
12. hepatita virala;
13. holera;
14. infectia gonococica;
15. leishmaniozele;
16. lepra;
17. leptospiroza;
18. limfogranulomatoza inghinala benigna;
19. malaria;
20. meningita cerebrospinala epidemica;
21. morva, meioidoza;
22. pesta;
23. poliomielita si alte neuroviroze paralitice;
24. psitacoza-ornitoza;
25. rabia;
26. reumatismul articular acut;
27. scarlatina;
28. sifilisul;
29. sancrul moale;
30. tetanosul;
31. tifosul exantematic;
32. tuberculoza (toate formele si localizarile);
33. tularemia;
34. tusea convulsiva;
35. complicatiile postvaccinale;
36. infectia HIV.
Cum ma pot folosi de raspunsul dvs pentru obtinerea dreptului cuvenit in calitate de asigurat?
1. Discutiile din forum nu reprezinta consultanta juridica. Nicio discutie purtata in forumul Avocatnet.ro nu poate fi interpretata ca fiind consultanta juridica sau de orice alt fel. Raspunsurile primite in acest forum au doar un scop informativ.

2. LISTA cuprinzând urgentele medico-chirurgicale, precum si bolile infectocontagioase din grupa A o regasiti in Monitorului Oficial al României, Partea I, Nr. 631/5.XII.2000.

Obtineti o copie de pe acest Monitor si apoi demarati procedura pentru recuperarea drepturilor dvs.