Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua - bunuri imobile cumparate inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua - bunuri imobile cumparate inainte de casatorie

eu mi-am cumparat un apartament fiind necasatorita,urmeaza sa ma casatoresc vrea sa stiu viitorul meu sot ce drept are asupra apartamentului,multumesc mult
Nu va avea niciun drept. In schimb va avea o cota parte in cazul (Doamne Fereste!) decesului dvoastra inaintea sotutlui.
Bunurile achizitionate inaintea casatoriei sunt bunuri proprii.
in categoria bunurilor proprii intra si mostenirile, donatiile (daca nu sunt donate ambilor soti).

@Antdy, unde se prevede ceea ce spuneti?

Regimul comunităţii legale-NCC
Art. 340
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

Regimul separaţiei de bunuri
Art. 360
Regimul bunurilor
(1) Fiecare dintre soţi este proprietar exclusiv în privinţa bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi a celor pe care le dobândeşte în nume propriu după această dată.
(2) Prin convenţie matrimonială, părţile pot stipula clauze privind lichidarea acestui regim în funcţie de masa de bunuri achiziţionate de fiecare dintre soţi în timpul căsătoriei, în baza căreia se va calcula creanţa de participare. Dacă părţile nu au convenit altfel, creanţa de participare reprezintă jumătate din diferenţa valorică dintre cele două mase de achiziţii nete şi va fi datorată de către soţul a cărui masă de achiziţii nete este mai mare, putând fi plătită în bani sau în natură.
cyan, moderator
daca imobilul este achizitionat si achitat integral de catre dvs, viitorul sot nu va avea drept de proprietate in ce priveste acest imobil.
in situatia in care in perioada casatoriei faceti imbunatatiri , renocari substantiale in acest imobil, in eventualitatea unui divort, urmat de partaj, sotul va avea doar un drept de creanta in ceea ce priveste aceste imbunatatiri facute la imobilul respectiv .