avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea certificatului prenuptial la incheierea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea certificatului prenuptial la incheierea casatoriei

Buna ziua,

Am o intrebare:
La depunerea actelor pentru incheierea casatoriei am specificat in certificatul prenuptial ca bunurile de dinainte (propietate) apartin fiecaruia dintre parti, au trecut aproape 5 ani de atunci.
Ce valabilitate are acest certificat prenuptial, poate fi atacat in cazul unui divort sau a unei separari?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danielamoldovanu , utilizator 09:00, 24 Februarie 2017
Bunurile detinute anterior casatoriei sunt bunuri proprii indiferent de regimul matrimonial ales.

Regimul comunităţii legale
Art. 340-NCC
Bunurile proprii
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

Regimul separaţiei de bunuri
Art. 360
Regimul bunurilor
(1) Fiecare dintre soţi este proprietar exclusiv în privinţa bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi a celor pe care le dobândeşte în nume propriu după această dată.
(2) Prin convenţie matrimonială, părţile pot stipula clauze privind lichidarea acestui regim în funcţie de masa de bunuri achiziţionate de fiecare dintre soţi în timpul căsătoriei, în baza căreia se va calcula creanţa de participare. Dacă părţile nu au convenit altfel, creanţa de participare reprezintă jumătate din diferenţa valorică dintre cele două mase de achiziţii nete şi va fi datorată de către soţul a cărui masă de achiziţii nete este mai mare, putând fi plătită în bani sau în natură.
Pentru a deveni propietara imobilului pe care-l detin aveam nevoie de o diferenta de bani si am facut imprumut la banca la care mai am de platit pana-n 2021. Din 2012 m-am casatorit si venitul meu a fost mai mic decat al sotului. Poate solicita cota parte in cazul divortului motivand contributia in casa in acest timp?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - bunuri imobile cumparate inainte de casatorie aby68 aby68 eu mi-am cumparat un apartament fiind necasatorita,urmeaza sa ma casatoresc vrea sa stiu viitorul meu sot ce drept are asupra apartamentului,multumesc mult (vezi toată discuția)
Cumparare teren ca bun propriu in timpul casatoriei kennya kennya buna seara doresc sa cumpar un teren din veniturile mele dar as dori ca sotul meu sa nu fie trecut in acte.sunt casatorita legal.ce trebuie facut ca el sa nu ... (vezi toată discuția)
Bunurile proprii ale sotilor Elemer Kadar Elemer Kadar Odată cu intrarea în vigoare a noului Cod Civil a fost abrogat vechiul Cod Civil și implicit Codul Familiei. În noul Cod Civil nu am găsit articolul ... (vezi toată discuția)