Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Operatiune economica cu 4
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Operatiune economica cu 4

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie
societate A (Romania) - producator
societate B (Italia) care are reprezentant fiscal in Romania
societate C (Germania)
Societate D (spania) - destinatia finala a marfurilor

A vinde la B care vide la C care vinde la D
transportul se face direct de la A la D (ro-spania) si este platit de catre B

Este corect daca A factureaza la reprezentantul fiscal al B (cu tva), iar apoi operatiunea dintre B (reprez fiscal) -> C -> D se poate considera triunghiulara?

Multumesc
A firma fiscal rezidenta in Romania vinde catre B, care are reprezentant fiscal in Romania, rezulta ca A emite o factura "normala" in Romania, cu TVA.
Includerea costului transportului A - D, numai daca asa este prevazut in contract.
Restul operatiilor (tranzactii intra-comunitare) le priveste pe firmele B, C si D
Scuze, intrebam si din punctul de vedere al reprezentantului fiscal (B)...
daca B poate sa considere in cazul asta ca intra intr-o operatiune triunghiulara simpla?
Da, poate dar el (B ) declara LIC catre c
C trebuie sa declare oper triunghiulara ( in 390 al lor)
D are achizitie intracomunitara de la c
Intre a si b livrare normala interna. Trebuie specificat in ctr ca marfa pleaca din depozitul firmei A.