Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte doveditoare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte doveditoare

Buna seara
In cazul unui partaj, daca nu exista acte doveditoare a proprietatii bunurilor cumparate in timpul casatoriei , acestea mai pot fi bagate la partaj?
Daca mama a obtinut custodia copiilor, tatal a parasit domiciliul iar mama nu are alt imobil pe numele ei, exista posibilitatea ca aceasta sa obtina apartamentul fara a mai plati sulta fostului sot?
In cazul bunurilor imobile , in privinta bunurilor achizitionate in timpul casatoriei , opereaza prezumtia de coproprietate ( devalmasa ) , drept pentru care , pana la dovada contrara , sotii sunt presupusi a fi coproprietari .In cazul unui partaj , oricaruia dintre coproprietarii care doresc sa ramana cu proprietatea exclusiva a apartamentului, daca sotii se inteleg in aceasta privinta , celuilalt sot ii revine obligatia de plata a sultei. Chiar daca actele de proprietate au fost pierdute , imobilul respectiv trebuie sa fie inscris in cartea funciara , lucru ce poate face dovada existentei dreptului de proprietate al imobilului in patrimoniul comun al sotilor sau in patrimoniul exclusiv al unuia dintre soti ( situatia in care bunul a fost achizitionat de unul dintre soti inaintea inchieerii casatoriei prin cumpare sau dobandit pe cale de mostenire sau donatie). .
In privinta copiilor, acestia isi vor avea domiciiul legal la adresa unde locuieste parintele caruia i-au fost incredintati
Ma refer la bunurile din apartament.La unele dintre ele nu exista acte .
Contractul apartamentului exista insa noi,mama si cei doi copii, nu avem unde ne duce daca la partaj se acorda 50% fiecarui coproprietar si vom fi nevoiti sa-l vindem ca sa putem imparti banii.Tatal copiilor are insa unde locui.In acest caz, daca dovedesc ca nu am alt imobil proprietate personala, nu am sanse sa obtin apartamentul ca sa -mi pot creste copiii?
Multumesc
guest2 a scris:

Ma refer la bunurile din apartament.La unele dintre ele nu exista acte .
Contractul apartamentului exista insa noi,mama si cei doi copii, nu avem unde ne duce daca la partaj se acorda 50% fiecarui coproprietar si vom fi nevoiti sa-l vindem ca sa putem imparti banii.Tatal copiilor are insa unde locui.In acest caz, daca dovedesc ca nu am alt imobil proprietate personala, nu am sanse sa obtin apartamentul ca sa -mi pot creste copiii?
Multumesc

In privinta apartamentului,astfel cum relatati dvs..,consider ca il puteti dobandi,dar veti fi obligata la plata sultei.
guest2 a scris:

Buna seara
In cazul unui partaj, daca nu exista acte doveditoare a proprietatii bunurilor cumparate in timpul casatoriei , acestea mai pot fi bagate la partaj?
Daca mama a obtinut custodia copiilor, tatal a parasit domiciliul iar mama nu are alt imobil pe numele ei, exista posibilitatea ca aceasta sa obtina apartamentul fara a mai plati sulta fostului sot?

Nu se poate ca unul din soti sa obtina totul ,chiar daca are copii in ingrijire, si celalalt sa nu ia nimic. Chiar daca imobilul este atribuit de catre instanta unuia din soti, celalalt sot va trebui sa plateasca sulta, adica o suma de bani echivalenta cu cota parte ce-i revine din bunurile dobandite in timpul casatoriei. Oricum ar fi tot se ajunge la vanzarea imobilului deoarece nu cred ca celalalt sot va renunta la sulta si va fi nevoit sa apeleze la executorul judecatoresc daca nu se inteleg pe cale amiabila ceea ce presupune ca se vor mai cheltui niste bani in plus. Sfatul meu e sa incercati sa va intelegeti, pentru ca de impartit oricum se va imparti si daca tot se ajunge aici corect cred ca ar fi sa castige amandoi.
Loredana Puscasu,
in masa partajabila intra toate bunurile dobandite in perioada casatoriei .
imobilul va putea fi atribuit catre dvs., daca solicitati acest lucru, insa plata sultei va trebui sa o faceti .

o alta posibilitate ar fi ca sotul sa renunte in favoarea dvs ;) desi nu prea cred