Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract de sponsorizare intre ONG-uri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract de sponsorizare intre ONG-uri

Buna ziua,
Am si eu nevoie urgent de o lamurire la urmatoarea situatie:
Asociatia 1 are in derulare o campanie prin care strange fonduri pentru un copil cu probleme de sanatate. La momentul actual copilul face kinetoterapie pentru care Asociatia 1 primeste lunar factura de prestari servicii de la PJ -clinca si sunt achizitionate produse pentru tratament direct de catre asociatia si date cu titlu gratuit prin proces verbal de predare-primire. Situatia se complicat atunci cand copilul a inceput sa faca terapie ocupationala, terapie pe care o face in cadrul altei Asociatii (Asociatia 2). Asociatia 1 vrea sa sprijine Asociatia 2 si sa "achite" aceasta terapie. Asociatia 2 nu doreste sa inregistreze ca si activitate economica. Este posibil contract de sponsorizare intre cele ONG-uri sau ce tip de contract se poate face? Mentionez ca la momentul actual ideea era sa se faca sponsorizare si Asociatia 2 sa emita factura catre Asociatia 1.
george-neagu, moderator
E prestare de servicii pentru care asociatia 2 trebuie sa emita factura nu catre asociatia 1 ci beneficiarului. Acesta va fi pentru asociatia 2 venituri din activitate economica. Asociatia 1 poate sponsoriza direct parintii copilului care cu acei bani poate plati alte servicii pentru sanatatea copilului cum e si cel enumerat de dumneavoastra prestat de asociatia 2 pe baza de factura.
Daca tutorele copilului cu probleme devine membru cotizant la asociatia 2 (primind chitanta pentru donatiile facute ) asociatia 1 poate face contract de sponsorizare cu acesta iar la justificarea cheltuielilor sa aduca aceste chitante de donatie?
Nu se poate sa justificati in acest fel.