Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate asociatie nonprofit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate asociatie nonprofit

Buna ziua!
Am nevoie de putin ajutor in tinerea contabilitatii unei asociatii non profit, fara activitate economica,fara tva.
Asociatia are drept scop pastrarea si dezvoltarea identitatii nationale a romanilor in special in jud Covasna, Harghita d.p.d.v. spiritual,cultural, educational...a realizat o campanie de strangere fonduri pe facebook pt promovarea traditiilor romanesti si a portului popular
1.primeste donatii in cont bancar si in numerar de la personae fizice pentru care am chitanta.Este suficient extrasul de cont si chitanta?si sponsorizari pe baza contractelor de sponsorizare....

2.din banii primiti asociatia a cumparat de la o firma pe baza de factura si chitanta pantaloni,bluze ,fuste pe care le a donat printr un act de donatie.In act se precizeaza ca asociatia doneaza Bisericii...44 costume populare pt copiii enoriasilor ei...preotul tb sa le puna la dispozitie ori de cate ori acestea sunt solicitate de parinti sau cadre didactice....act semant de preot si presedinte...fara data....
Cum inregistrez factura?Direct pe cheltuiala cu donatia?Sau pot sa inregistrez costumele populare pe obiecte si scoaterea gestiune prin 6582?
actul de donatie intocmit astfel e suficient?

3.A cumparat pe baza de bonuri fiscale cu date diferite alimente pentru copii....din care a facut in jur de 100 pachete pe care le a dat ca si cadouri de Craciun pentru copiii din mai multe localitati in cadrul scolilor,biserica si la niste familii sarace.
Cum inregistrez bonurile?Ce documente justificative trebuie intocmite pentru donatia de pachete?Ar merge ceva la global?

Va multumesc!
Da, de la persoane fizice extrasul sau chitanta, dupa caz, iar de la firme si cu contractul de sponsorizare la sponsorizarea in numerar si in plus, cu un proces verbal de predare primire doar la sponsorizarea in bunuri alimentare si nealimentare.
Achizitionati bunurile alimentare si nealimentare doar cu factura si chitanta sau bon fiscal. Inregistrati factura cu nir, fara adaos. Descarcarea din gestiune o faceti pe baza de proces verbal de predare primire semnat de catre preot, datat si stampilat si cu contract de sponsorizare. Le inregistrati ca obiecte de inventar 303 si le scoateti prin 6582.
La alimente procesul verbal semnat de beneficiari.
Multumesc mult pentru raspuns!

Concluzie:

- Costumele populare, steagurile, cartile (cam astea sunt produsele pe care le doneaza asociatia) sa le achizitioneze cu factura (in contabilitate intra pe obiecte inventar?), si pentru a le dona sa faca contract de donatie sau sponsorizare?Nu inteleg diferenta cand se face unul cand celalalt!Plus procese verbale predare primire....NU gasesc un model de proces verbal...poate fi scris ceva de mana?Valoarea bunurilor este sub 25.000

Bonurile fiscale cu care s-au cumparat produse alimentare au fost pe anul 2016....s-au prins in contabilitate pe cheltuieli cu donatiile...ca sa fie in regula sa le fac nota de receptie si bon de consum?Si sa faca presedintele asociatiei acum un process verbal de predare primire dar cu cine?Produsele s-au donat in decembrie anul trecut!
Produsele alimentare pot sa le intrduc direct pe 6582?sa nu le mai bag pe 3028?Cum ar fi mai corect?

Vreau sa fie in regula de acum inainte si sa le dau model de contract de donatie, sponsorizare, proces verbal predare primire ca sa pot justifica in contabilitate.Ma puteti ajuta in acest sens?

Va multumesc!

Ce aveti acum pe bon fiscal direct pe cont de cheltuiala caci nu puteti sa facti nir, dar de acum incolo numai decat cu factura.
Model contract de sponsorizare gasiti pe net si il adaptati.
Proces verbal sa cuprinda detaliat denumirea produselor asa cum apare pe facura cu care le-ati achizitionat si introdus in contabilitatea ong-ului, la fel cantitatile si valoarea si la final un total.