Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna Ziua! Am nevoie de un raspuns urgent - drepturi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna Ziua! Am nevoie de un raspuns urgent - drepturi succesorale copil adoptat

Daca un copil este infiat as dorii sA stiu care sunt drepturile acestuia in calitate de fiica adoptiva!!! Familia a mai avut 4 copii dintre care 2 au murit si au mai ramas 2! as dorii sa stiu cum se va impartii dupa moartea parintiilor mosternirea.!! astept raspuns!!
Un copil infiat cu acte in regula, are aceleasi drepturi (dar si obligatii) ca si un copil natural.
Copilul infiat ar absolut aceleasi drepturi ca si cel din filiatie fireasca drept urmare, are vocatie succesorala la mostenire, cu respectarea devolutiunii legale.
Cei 2 copii, au murit minori, majori, au succesori ?
legalmgm, utilizator