avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna Ziua! Am nevoie de un raspuns urgent - drepturi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna Ziua! Am nevoie de un raspuns urgent - drepturi succesorale copil adoptat

Daca un copil este infiat as dorii sA stiu care sunt drepturile acestuia in calitate de fiica adoptiva!!! Familia a mai avut 4 copii dintre care 2 au murit si au mai ramas 2! as dorii sa stiu cum se va impartii dupa moartea parintiilor mosternirea.!! astept raspuns!!
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 12:25, 14 Mai 2015
Un copil infiat cu acte in regula, are aceleasi drepturi (dar si obligatii) ca si un copil natural.
Copilul infiat ar absolut aceleasi drepturi ca si cel din filiatie fireasca drept urmare, are vocatie succesorala la mostenire, cu respectarea devolutiunii legale.
Cei 2 copii, au murit minori, majori, au succesori ?
Ultima modificare: Joi, 14 Mai 2015
legalmgm, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiere minor lemia50 lemia50 As dori sa stiu:un minor infiat cu acordul parintilor naturali isi pierde dreptul la mostenire dupa parintii sai naturali? Multumesc (vezi toată discuția)
Mostenire lilianacretiu lilianacretiu Buna ziua, As dori sa stiu cine va ramine mostenitor al apartamentului care e jumatate al meu si jumatate al mamei. Tatal meu a murit iar fratele meu a murit ... (vezi toată discuția)
Adoptie CRISScriss1977 CRISScriss1977 Am fost adoptata. Parintii adoptivi au divortat. Am ramas cu mama adoptiva dar am purtat acelasi nume pana m-am casatorit. Ce drepturi de urmas am daca sunt ... (vezi toată discuția)