Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Microcentrale de apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Microcentrale de apartament

Am auzit un zvon, dar nu pun pret pe birfe. Asa ca, am ajuns aici.
Se spune ca vom plati un impozit si pentru microcentralele de apartament. Si ca, (suparator) dupa 10 ani de la montare, vom fi obligati sa le inlocuim (nu e vorba de verificari). De unde atitia bani?!! X-( Ce este adevarat din toate astea si in ce conditii se aplica?
Acordul de la Kyoto.
[ link extern ]

Ua dintre masuri face referire la cele mentionate de Dvs. In plus Romania a primit de la UE un munte de bani pentru modernizarea centralelor in cogenerare . Munte de bani la care se adauga si taxa de cogenerare platita de fiecare bizon pe factura de electricitate de cativa ani incoace. Deci masura este cumva justificata.
Conditiile de aplicare nu au aparut inca (din cate stiu).
Important de mentionat : masura se refera exclusiv la microcentralele ce functioneaza cu combustibili fosili.
ausfahrt, utilizator
ausfahrt a scris:

Acordul de la Kyoto.
[ link extern ]

"""In plus Romania a primit de la UE un munte de bani pentru modernizarea centralelor in cogenerare."""
Iar dupa ce le-au modernizat, le-au inchis. Baieti destepti. La mine in oras (si nu e singurul) nu mi este nici un bloc la incalzirea centrala. Practic ne-au fortat sa ne instalam microcentrale.

"""Important de mentionat : masura se refera exclusiv la microcentralele ce functioneaza cu combustibili fosili."""
Microcentralele de apartament sint in majoritate cu gaz sau electrice.

Ce stiti despre obligatia de a le schimba la 10 ani?
ContSters359765, utilizator
Cele electrice sunt exceptate .
Obligatia inlocuirii la 10 ani este prevazuta in acord sau intr-un document conex (nu mai tin minte).
De altfel ,incepand de anul acesta centralel pe gaz se vor vinde numai versiunea in condensatie ,sensibil mai scumpe decat cele 'clasice'.
Iar daca dupa 10 ani cind tot trebuie sa le schimbam ne hotarim sa le punem electrice, brusc va creste consumul si vor scoate alte acorduri si legi pentru a ne taxa. Multumesc pentru lamurire, @ausfahrt