Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Banca refuza eliberare contract credit nevoi personale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Banca refuza eliberare contract credit nevoi personale

Buna ziua. In 2012 an incheiat cu banca un contract de credit pt nevoi personale si la semnare nu am primit si eu un exemplar. acum am cerut reesalonarea datoriei si am cerut contractul sa il studiez dar ei refuza. ce pot face? e posibil sa fi pierdut contractul? pot cere anularea datoriei daca nu mai exista contractul? va multumesc
Nu.
Solicitati in scris o copie a contractului. Dati un termen, dupa care va adresati instantei pentru obtinerea lui.
Ii puteti notifica, punandu-i in intarziere cf. 1522 Cod civil. Puteti sa le spuneti ca suspendati platile pana la comunicarea actului; totusi, in acest caz trebuie sa va asumati riscurile si, ca sa nu fie prea multe, faceti demersurile astfel incat sa nu intarziati mai mult de cateva zile cu plata.
Va spun sincer ca a durat si cateva zile prin avocat... sunt la limita legii si au niste termene de raspuns de 30 de zile...