Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la casa parinteasca

buna ziua. referitor la casa parinteasca, daca copilul este dat afara din casa de catre mama, acesta nu poate pretinde nici un drept de abitatie ? tatal este decedat. mama nu a deschis actiune pentru evacuare, iar copilul major nu a deschis succesiunea. va multumesc
daca aveti mutatie la acea adresa nu va poate da afara din domiciliu, pur si simplu, decat printr-o actiune de evacuare .
avand vocatie succesorala la succesiunea tatalui dvs, ar trebui sa cereti dezbaterea succesiunii . mama dvs are dreptul la o cota de 1/4 din masa succesorala, restul vi se cuvine dvs . daca nu mai aveti alti frati sau surori.

in cazul in care aveti mutatie acolo, solicitati ajutorul organelor de politie.