Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repaus saptamanal 48 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repaus saptamanal 48 ore

Ultima modificare a Codului muncii se refera la repaus saptamanal si modifica formularea "doua zile consecutive" in "48 de ore consecutive" . La ce se refera defapt aceasta modificare? Se poate avea in vedere ca acest termen curge de la ora la care se termina ziua de lucru? Care ar putea fi diferenta dintre cele doua formulari?
In opinia mea, se poate avea in vedere ca acest termen curge de la ora la care se termina ziua de lucru - daca aceasta cade intr-o zi de sambata sau duminica.
desi, nu este specificat: 48 de ore consecutive de la ziua de repaus in care s-a prestat activitate.
Multumesc pentru opinii.