Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport Intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport Intracomunitar

Firma noastra in calitate de furnizor platitoare de tva inreg in ROI cod CAEN transport marfuri
iar in calitate de cumparator este o firma din NL platitoare de tva inreg in ROI deci cod VALID TVA

ruta de transport este incarca in Curtici AR Rominia descarca in Nyirbator H (Ungaria)
iar la intoarecere incarca in nyibator H si descarca in Curtici(Arad) Ro

intrebarea mea este cum fac factura cu TVA fara tva sau fac doua facturi una cu TVa cealalta fara TVa

mentionez ca am o singura comanda de transport iar la detalii de facturare scrie

Export catre tari non EU, exceptate de la plata TVA
si un singur CMR pe care sint stanpile printre care o stampila pe care scrie TRANSPORT TERMINAL CURTICI-ARAD-ROMINIA
Va rog mult ajutatima ca nu vreau sa fac greseli
fara tva
nu este export, este prestare de servicii intracomunitara
trebuie doua facturi ( factura trebuie sa fie copie fidela a transportului)