avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport Intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport Intracomunitar

Firma noastra in calitate de furnizor platitoare de tva inreg in ROI cod CAEN transport marfuri
iar in calitate de cumparator este o firma din NL platitoare de tva inreg in ROI deci cod VALID TVA

ruta de transport este incarca in Curtici AR Rominia descarca in Nyirbator H (Ungaria)
iar la intoarecere incarca in nyibator H si descarca in Curtici(Arad) Ro

intrebarea mea este cum fac factura cu TVA fara tva sau fac doua facturi una cu TVa cealalta fara TVa

mentionez ca am o singura comanda de transport iar la detalii de facturare scrie

Export catre tari non EU, exceptate de la plata TVA
si un singur CMR pe care sint stanpile printre care o stampila pe care scrie TRANSPORT TERMINAL CURTICI-ARAD-ROMINIA
Va rog mult ajutatima ca nu vreau sa fac greseli
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 14:07, 9 Iunie 2015
fara tva
nu este export, este prestare de servicii intracomunitara
trebuie doua facturi ( factura trebuie sa fie copie fidela a transportului)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare elecomgrandefarm elecomgrandefarm Buna ziua. In cazul Achizitiilor intracomunitare de bunuri ,de catre un SRL din Romania, produsele fiind transportate de mine personal cu auto proprietate ... (vezi toată discuția)
Tva costeaeniko costeaeniko Buna ziua, La societatea la care lucrez, avem o comanda pentru tamplarie PVC de la o firma din Ungaria care este platitor de TVA. Noi tamplaria cumparam de la ... (vezi toată discuția)
Operatiune intracomunitara maneamarius maneamarius Buna ziua, Operatiunea consta in vanzarea catre o societate intracomunitara din romania a unui utilaj ,ambele soc partenere find detinatoare de nr de inreg ... (vezi toată discuția)