Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua,
La societatea la care lucrez, avem o comanda pentru tamplarie PVC de la o firma din Ungaria care este platitor de TVA. Noi tamplaria cumparam de la o firma din Romania si as vrea sa va intreb daca firma producatoare poate sa ne factureze noua fara TVA, iar noi dupa export dam copie dupa factura de export si dupa CMR.
Este vorba de transport intracomunitar.
Va multumesc anticipat.
nu se poate. firma din romania va factureaza cu tva, dupa care dvs. cereti rambursarea de la stat.