Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara de bunuri
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara de bunuri

In ziua de 30 aprilie firma a achizitionat un autoturism din Germania in valoare de 12 500 euro dar l-a platit in doua transe.Firma este microintreprindere, platitoare de TVA, este inscrisa in ROI si depune trimestrial declaratiile.As dori sa stiu ce declaratii trebuie depuse de catre firma la ANAF si cand ar trebui depuse?
Si ce documente ar avea nevoie pentru a vinde autoturismul in Romania dupa o anumita perioada, dar inscris deja in Romania? Multumesc.
magda voicu, utilizator
E nou? SH?
Difera legislatia
Din datele problemei este o AIC = TVA lunar, declaratie pana pe 5 luna urmatoare achizitiei pt schimbare din trimestrial in lunar...

Cod fiscal, ART. 156^1 Perioada fiscală
(6^1)