avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... salarii compensatorii la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

salarii compensatorii la pensionare

In ce conditii se pot plati salariile compensatorii la pensionare in invatamant? Si in ce cuantum? in Baza carui act ar putea scoala sa fie obligata la plata acestora?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:42, 30 Iunie 2009
Va trebui sa cerectati contracftul colectiv de munca aplicabil unitatii socolare respective
si daca nu au? banuiesc ca se aplica cel de la nivel de ramura. NU?
1. CCM aplicabil = CCM la nivel de unitate, de ramura sau la nivel national, care se aplica in unitatea respectiva.
2. CCMUNN pe anii 2007-2010, semnat si de Ministerul Educatiei, prevede:
ART.50. - Salariatii care se pensioneaza pentru limita de varsta primesc o indemnizatie egala cu cel putin doua salarii de baza avute in luna pensionarii.
3. S-ar putea ca in CCM la nivelul ramurii invatamant sa fie mai multe salarii si atunci se aplica aceasta care va este mai favorabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare - salarii compensatorii marysergiu marysergiu Buna ziua .As vrea sa stiu daca o persoana care solicita pensionare la limita de varsta trebuie sa primeasca doua salarii compensatorii.Mentionez ca in CIM nu ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii piticu piticu Buna ziua, Am si eu nevoie de un raspuns, cat mai urgent v[ rog Sunt angat in acest moment si indeplinesc conditiile de pensionare pentru limita de varsta. ... (vezi toată discuția)
Salarii suplimentare gyl_47 gyl_47 La pensionarea dascalilor se dadeau trei-cinci salarii suplimentare ( din buget , de la sindicat etc. nu stiu )Vreau sa stiu daca se mai acorda si in anul 2013 ... (vezi toată discuția)