Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... salarii compensatorii la pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

salarii compensatorii la pensionare

In ce conditii se pot plati salariile compensatorii la pensionare in invatamant? Si in ce cuantum? in Baza carui act ar putea scoala sa fie obligata la plata acestora?
Va trebui sa cerectati contracftul colectiv de munca aplicabil unitatii socolare respective
si daca nu au? banuiesc ca se aplica cel de la nivel de ramura. NU?
1. CCM aplicabil = CCM la nivel de unitate, de ramura sau la nivel national, care se aplica in unitatea respectiva.
2. CCMUNN pe anii 2007-2010, semnat si de Ministerul Educatiei, prevede:
ART.50. - Salariatii care se pensioneaza pentru limita de varsta primesc o indemnizatie egala cu cel putin doua salarii de baza avute in luna pensionarii.
3. S-ar putea ca in CCM la nivelul ramurii invatamant sa fie mai multe salarii si atunci se aplica aceasta care va este mai favorabila.