avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Infiintare SRL pentru contabilitate
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Infiintare SRL pentru contabilitate

Buna ziua,

In cazul unui absolvent de studii superioare + master de la academia de studii economice - fac. De contabilitate si informatica de gestiune, este posibila infiintarea unui srl pentru tinere evidenta contaila?

Mai exact nu sunt expert contabil - sunt doar absolvent de studii superioare economice. Am dreptul la srl? Daca da,
Am impus un nivel de operare? Pana la balanta sau pana la bilant?

Pot lucra in colaborare (pe baza de contract de prestari servicii) cu un expert contabil? In acest mod am dreptul?
Ma pot asocia si cu un inspector de resurse umane pt a tine si evindeta resurselor umane?



MULTUMESC MULT PT RASPUNS
Ultima modificare: Marți, 19 Mai 2015
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: carmen_sim , utilizator 21:10, 9 Iunie 2015
Si eu, ca jurist, pot infiinta o societate care sa tina evidente contabile... trebuie doar sa angajez personal de specialitate sau sa inchei acte de colaborare.
nu este necesar ca firma sa fie membra CECCAR?

nici la ONRC nu or sa solicite documente care sa ateste profesia contabila?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2015
Contabiljunior, utilizator
Am intrebat la ONRC si la CECCAR si ambii mi-au spus ca am nevoie de autorizatie de functionare emisa de CECCAR pt infiintare. CECCAR emite autorizatia doar absolventilor de CECCAR pt CAEN 6920.........

Ma ajutati cu o alta indrumare?
Pentru a va infiinta o firma de contabilitate:
- fie dvs sunteti membru CECCAR si pe baza autorizatiei veti obtine codul CAEN de la Registrul comertului

- fie va gasiti asociat (51%) membru CECCAR si va infiintati firma


[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa contabilitate primara si resurse umane romicichi romicichi Buna ziua. Lucrez la un SRL pe post de contabil (am studii economice superioare). In septembrie anul acesta am absolvit cursurile de inspector resurse umane. ... (vezi toată discuția)
Infiintare societate comerciala gabriela.neacsu gabriela.neacsu Buna ziua, Am rugamintea de a ma ajuta intr-o problema pe care am incercat sa o rezolv singura intrand pe site-ul ONRC, dar pe care nu am reusit. Sunt ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. pfa - evidenta contabila Lazar Delia Lazar Delia as avea o intrebare ,daca sunt absolventa de studii economice superioare pot infiinta pfa si tine evidenta contabila la firmele cu cifra de afacerii sub 35.000 ... (vezi toată discuția)