Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Infiintare SRL pentru contabilitate
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Infiintare SRL pentru contabilitate

Buna ziua,

In cazul unui absolvent de studii superioare + master de la academia de studii economice - fac. De contabilitate si informatica de gestiune, este posibila infiintarea unui srl pentru tinere evidenta contaila?

Mai exact nu sunt expert contabil - sunt doar absolvent de studii superioare economice. Am dreptul la srl? Daca da,
Am impus un nivel de operare? Pana la balanta sau pana la bilant?

Pot lucra in colaborare (pe baza de contract de prestari servicii) cu un expert contabil? In acest mod am dreptul?
Ma pot asocia si cu un inspector de resurse umane pt a tine si evindeta resurselor umane?

MULTUMESC MULT PT RASPUNS
Admin, administrator
Si eu, ca jurist, pot infiinta o societate care sa tina evidente contabile... trebuie doar sa angajez personal de specialitate sau sa inchei acte de colaborare.
nu este necesar ca firma sa fie membra CECCAR?

nici la ONRC nu or sa solicite documente care sa ateste profesia contabila?
Contabiljunior, utilizator
Am intrebat la ONRC si la CECCAR si ambii mi-au spus ca am nevoie de autorizatie de functionare emisa de CECCAR pt infiintare. CECCAR emite autorizatia doar absolventilor de CECCAR pt CAEN 6920.........

Ma ajutati cu o alta indrumare?
Pentru a va infiinta o firma de contabilitate:
- fie dvs sunteti membru CECCAR si pe baza autorizatiei veti obtine codul CAEN de la Registrul comertului

- fie va gasiti asociat (51%) membru CECCAR si va infiintati firma

[ link extern ] /