Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere concediu medical

Buna ziua ...in cazul in care un salariat are medical din 01.05.2015 pana in 22.05.2015 si doreste sa se intoarca la serviciu in data de20.05.2015(mai devreme cu doua zile) trebuie sa aduca angajatorului ceva sau angajatorul ce trebuie sa faca???/
Din Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 37

(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordã certificat de concediu medical pentru o anumitã perioadã, iar asiguratul doreşte sã îşi reia activitatea profesionalã înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzãtor, de cãtre medicul prescriptor.
M-am uitat in OUG 158/2005 actualizata si la Art 37 nu mai este acelasi lucru.....stiti cumva la ce articol apare ceea ce ati specificat dumneavoastra in varianta actualizata??
Este vorba despre Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate aprobate prin Ordinul Ministerului Sanatatii nr.60/32/2005 .
1. Articolul citat de mine este din Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate aprobate prin Ordinul MS si al CNAS nr. 60/32/2005, modificate de Ordinul MS si CNAS nr. 351/130/2011.

2. Alineatul (4) al art. 37 a fost introdus prin art. I pct. 16 din Ordinul C.N.A.S. nr. 470/2010, în vigoare de la 12 mai 2010.
Va multumesc frumos