Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare registru incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare registru incasari si plati

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
doresc sa achizitionez biciclete din Germania, insa proprietarul lor nu este de acord sa elibereze in schimbul banilor factura si chitanta, ci doar un act de donatie. In situatia aceasta, cum evidentiez plata bicicletelor in registrul de incasari si plati (pe baza carui document)?

Multumesc
Donatiile nu intra in RJIP
Intampin aceeasi problema. Tot cu biciclete din Germania. Le achizitionez ca biciclete second hand, le aduc imbunatatiri, le vand tot ca biciclete second hand. Ptr ca vanzatorul (persoana fizica) nu imi poate da factura pe ele (dar el are actele lor de provenienta), le-am achizitionat pe baza de borderou de achizitii si le-am platit pe baza de dispozitie de plata. Nu vad alta modalitate ptr bicicletele second (fie ele aduse din strainatate sau achizitionate de la cate o persoana fizica). Nu stiu daca este corect, dar nu vad cum altfel trebuie facut.