Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... RJIP mod completare si nelamurire achizitie de la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

RJIP mod completare si nelamurire achizitie de la persoane fizice

Va rog sa imi spuneti ce cheltuieli se trec/nu se trec in RJIP.
Este vorba despre un magazin de mobila second-hand, cu un angajat, neplatitor de TVA, cu impozitare in sistem real.
In cazul in care mobila s-a achizitionat din Germania, de la persoane fizice, pe baza carui act se trece suma achitata acestora ( euro) in registru?
Marfa a fost colectata si adusa in Romania de catre o firma de transport, soferul fiind cel care a achitat marfa in Germania.
Se face borderou de achizitie si nota de receptie pentru mobila?
Este necesar sa se tina si un raport de gestiune?
ncris78, utilizator
Ce declaratii trebuie sa depuna PFA in ian.2015? Si care e termenul limita?
Pot face dispozitie de plata pe numele soferului, care a colectat si achitat produsele?