Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil

Buna.
Doresc sa stiu pana la ce varsta primeste un copil alocatia!
Am un copil care a implinit 18 ani si va urma o facultate incepand de anul acesta timp de 4 ani!
Multumesc!
Legea nr.61/1993
Art. 1
(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a sttului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau profesional, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.

In speta, daca un copil a implinit 18 ani si urmeaza cursurile unei facultati nu va mai primi alocatie.