avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie copil

Buna.
Doresc sa stiu pana la ce varsta primeste un copil alocatia!
Am un copil care a implinit 18 ani si va urma o facultate incepand de anul acesta timp de 4 ani!
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:25, 21 Mai 2015
Legea nr.61/1993
Art. 1
(1) Se instituie alocatia de stat pentru copii ca forma de ocrotire a sttului acordata tuturor copiilor, fara discriminare.
(2) Beneficiaza de alocatie de stat pentru copii toti copiii in varsta de pana la 18 ani.
(3) Alocatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau profesional, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.
...

In speta, daca un copil a implinit 18 ani si urmeaza cursurile unei facultati nu va mai primi alocatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie elev pink_girl446 pink_girl446 buna ziua va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns fiica mea implineste 18 ani in luna martie este eleva in clasa 10 mai primeste alocatie ?si daca da ... (vezi toată discuția)
Alocatia de stat dupa varsta de 18 ani (la studenti?) ContSters198982 ContSters198982 Buna ziua! Va rog foarte mult sa ma informati daca, alocatia de stat se da si studentilor la zi sau doar daca inca sunt elevi dupa ce au implinit varsta de 18 ... (vezi toată discuția)