Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea cu pensie facultativa
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea cu pensie facultativa

pt pilonul2 de pensii se aplica aceasta lege?
La care lege faceti referire?
PILONUL II este denumirea dată sistemului de pensii administrate privat, cu contribuţii definite, obligatorii pentru persoanele de până în 35 ani şi opţionale pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 35 şi 45 de ani.

Sistemul pensiilor administrate privat este reglementat în România prin Legea nr. 411/2004. Aceasta prevede că angajaţii care contribuie la sistemul public de pensii şi care au vârsta până în 35 de ani sunt obligaţi să adere la un fond de pensii administrat privat, în timp ce angajaţii cu vârsta cuprinsă între 35 şi 45 de ani pot opta să adere la un astfel de fond.
[ link extern ]