avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Amenda nedepunere 220 la 25 mai 2015
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Amenda nedepunere 220 la 25 mai 2015

buna ziua
am un pfa si m-ar interesa sa stiu daca nu depune 220 pana la 25 mai daca ia amenda 200 la depus
Cel mai recent răspuns: ccristy , utilizator 17:30, 23 Mai 2015
DA.
Nedepunerea la termenele legale a declaraţiilor 200, 201, 204, 209, 220, 221, 223, 224, 225, după caz, constituind contravenţie care se sancţionează cu amendă de la 50 la 500 lei.
Asa scrie in Codul Fiscal/Codul de Procedura Fiscala.

Stabilirea cuantumului amenzii se face de Fisc diferenţiat, în funcţie de numărul de zile de întârziere, precum şi de depunerea din proprie iniţiativă sau de depunerea declaraţiei în urma unei notificări.
Fiscul poate aplica şi sancţiunea avertismentului dacă: obligaţia de plată în perioada de raportare este zero; contribuabilul nu a fost notificat cu privire la nedepunerea declaraţiilor sau contribuabilul a depus declaraţii în cel mult 15 zile de la data comunicării notificării; contribuabilului nu i s-a mai aplicat sancţiunea avertismentului pentru acea faptă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Mai 2015
legalmgm, utilizator
pfa-ul respectiv nu are in acest an cresteri sau diminuari ale cifrelor totusi este necesar
In calendarul obligatiilor fiscale se specifica categoriile de contribuabili care au obligatia sa depuna 220:
Contribuabilii care în anul anterior au realizat pierderi şi cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decât anul fiscal, precum şi cei care, din motive obiective, estimează că vor realiza venituri care diferă cu cel puţin 20% faţă de anul fiscal anterior.
[ link extern ]

Daca nu faceti parte din aceste categorii, nu aveti obligatia sa depuneti 220. Venitul pe 2015 se va estima in acest caz in baza venitului declarat pe 2014.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedepuneri declaratii ContSters126873 ContSters126873 buna ziua ce se intampla daca din exprese motive nu am depus declaratiile la 25.03 2015 si pana cand pot sa le depun? (vezi toată discuția)
Nedepunere declaratia 220 ContSters156394 ContSters156394 Ce se intampla daca nu se depune declaratia 220 pana la termenul stabilit (15 mai 2011, din cate stiu)? Cum pot afla intotdeauna care sunt declaratiile si ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205 pentru venituri 2010 _simo_ _simo_ Are cineva cunostinta daca s-a actualizat declaratia 205 pentru veniturile din 2010??AS vrea sa o fac si s-o depun dar inca nu gasasesc pe site-ul ANAF.Am ... (vezi toată discuția)