Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... stat de personal/de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

stat de personal/de functii

Exista vreo diferenta intre statul de personal si statul de functii? Daca da, ce trebuie sa cuprinda fiecare? Ori o lege care le reglementeaza?
Multumesc.
Statul de functii cuprinde denumirea functiilor, pozitia lor, nr. acestora, gradul lor de ocupare, cuantumul salariului de baza si al sporurilor acordate, din cate cunosc eu.
Nu cunosc sa existe sintagma"statul de personal".
La noi , institutie publica , statul de functii cuprinde pe departamente functiile , nivel studii, cuantum post, salar de baza, indemnizatii de conducere , spor vechime, numele si prenumele .
Statul de personal : un centralizator al posturiloe , pe departamente si surse de finantare .
Pe scurt:
Statul de functii cuprinde functiile din respectiva institutie/societate: pe departamente, de conducere/ de executie, nivel studii, clasa/grad/treapta...Aici gasiti un exemplu: [ link extern ]
Statul de personal se intocmete pe baza statului de functii, cu personalul nominalizat, angajat pe acestea respectiv precizarea celor vacante la un moment dat - de regula lunar. Vedeti aici un exemplu:[ link extern ]
este obligatorie intocmirea statului de personal si a statului de functii?
care este actul normativ in baza caruia se intocmesc acestea?