Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Atragerea raspunderii administratorului si a ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Atragerea raspunderii administratorului si a asociatului

Buna ziua ,

Va solicit un punct de vedere pe urmatoarea speta. Un SRL X intra in insolventa la cererea unui creditor, ca urmare a neplatii serviciilor de proiectare care au fost receptionate . Acest SRL X are ca asociati doua personae fizice din care una detine 50 % din partile sociale iar una 10%. Diferenta de 40 %este detinuta de o societate comerciala Y la care este asociat unic si administrator persoana care detine 50 % din societatea X. Obiectul contractului de proiectare a fost un imobil detinut de societatea Y si dat in folosinta societatii X. Dupa cum rezulta din documentele contabile, societatea X nu a avut nici odata venituri ci a fost creditata de asociatul persoana juridical Y . De asemenea se poate constata ca, pentru a evita oricare riscuri si probabil unele plati, societatea Y foloseste societatea X ca interfata cu prestatorii de servicii .

Avand in vedere ca societatea X recunoaste ca a beneficiat de servicii dar invoca faptul ca nu le poate plati (neavand nici lichiditati si nici un bun) deoarece nu a avut incasari, in ce masura si mod, exista posibilitatea atragerii raspunderii asociatului persoana juridical Y , care de fapt aa fost beneficiarul real al serviciilor de proiectare ? Subliniez din nou faptul ca societatea X nu are nici un bun iar imobilul care a facut obiectul proiectarii este proprietatea societatii Y dat in folosinta la socitatea X. In urma serviciilor de proiectare a fost schimbata destinatia acestui imobil astfel ca valoarea lui a crescut semnificativ.

Are cineva experienta in asa ceva ?

Va multumesc.
SRL X:
-ce obiect de activitate are ?
-a avut in timp activitate economica productiva ?
-a avut vreo-data facturi, incasari ?
-a avut vreo-data beneficii ?
-ce obligatii rezulta din contractul de "dare in folosinta" pt. SRL X si pt. SRL Y ?