Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vreau sa ies la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vreau sa ies la pensie

sunt nascuta in 13.01.1955 si am 36ani lucrati,din care 10ani si 10 luni la grupa a-II-a.as vrea sa stiu cand pot sa ies la pensie.
Puteti iesi la pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 de ani , sau de drept la implinirea varstei de 57 de ani , avand in vedere vechimea in conditii deosebite de munca .
1. De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la implinirea varstei de 58 de ani. Conform art. 42 din Legea nr. 19/2000 coroborat cu dispozitiile cap. B, sectiunea VIII, art. 44 ind. 1 din Ordinul nr. 340/2001, varsta standard de pensionare se reduce cu doi ani.

2. De pensie anticipata partiala puteti beneficia la implinirea varstei de 55 de ani.

3. Avand in vedere sporul de 2 ani si 6 luni acordat pentru fiecare an intreg lucrat in grupa a II-a de munca, peste aproximativ 1 an si 6 luni puteti beneficia de pensie anticipata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea