avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vreau sa ies la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vreau sa ies la pensie

sunt nascuta in 13.01.1955 si am 36ani lucrati,din care 10ani si 10 luni la grupa a-II-a.as vrea sa stiu cand pot sa ies la pensie.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 14:24, 1 Iulie 2009
Puteti iesi la pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 de ani , sau de drept la implinirea varstei de 57 de ani , avand in vedere vechimea in conditii deosebite de munca .
1. De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la implinirea varstei de 58 de ani. Conform art. 42 din Legea nr. 19/2000 coroborat cu dispozitiile cap. B, sectiunea VIII, art. 44 ind. 1 din Ordinul nr. 340/2001, varsta standard de pensionare se reduce cu doi ani.

2. De pensie anticipata partiala puteti beneficia la implinirea varstei de 55 de ani.

3. Avand in vedere sporul de 2 ani si 6 luni acordat pentru fiecare an intreg lucrat in grupa a II-a de munca, peste aproximativ 1 an si 6 luni puteti beneficia de pensie anticipata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata simon.liliana simon.liliana Sunt nascuta in anul 1957, am o perioada de cotizare de 32 de ani din care: - 9 ani si 6 luni lucrati la grupa I ; - 5 ani lucrati la grupa a II-a de ... (vezi toată discuția)
Grupa i subteran kero kero Sunt femeie nascuta in 17/04/1955, cu o vechime de 33 ani din care 9 ani si 6 luni in grupa I de munca (subteran cu pondere de 75%/zi) cand ma pot pensiona, ... (vezi toată discuția)
Pensie de drept sau anticipata? maria trusca maria trusca Buna ziua,ma numesc Trusca Maria si am varsta de 49 de ani.Am 30 de ani vechime,dintre care 11 ani grupa 1. La ce varsta pot iesi la pensie Multumesc ... (vezi toată discuția)