Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se verifica acuzatia de abandon de domiciliu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se verifica acuzatia de abandon de domiciliu?

Se verifica acuzatia de abandom de domiciliu? Gen daca Mama e plecata de 5 ani inafara vorbeste cu noi si isi face datoria de mama toate cele bune si tatal doreste sa o dea la abandon de domiciliu . Tot aud ca tatal vrea sa o dea la abandon de domiciliu ea nu poate venii acasa din motivul ca munceste inafara.
Drunx, utilizator
Nu exista aceasta infractiune in codul penal.
Exista stabilita pensie de intretinere?
Nu exista pensie sau sume de bani ei nu sunt despartiti inca in acte sunt sot si sotie.. da el nu stiu ce are in cap spune la toata lumea ceea ce am spus si eu mai sus... daca se poate verifica inainte de a declara oficial ca a facut abandom de domiciliu in ciuda faptului din cate stiu eu ca acest lucru inseamna si ruperea relatiei cu copii / sau sotul sau neplatirea unei pensii.... acum poate nu m.am exprimat bine..... el vrea sa o dea afara din casa ca nu a venit domnle acasa de 5 ani...

Scurt si la obiect: Deci eu ma duc sa declar opersoana la abandon de domiciliu , cineva poate venii sa intrebe sau sa verifice aceasta afirmatie?
Drunx, utilizator
Da. Insa abandon inseamna ca mama nu va intretine, nu va trimite nimic, bani, pachete... si mai inseamna ca v-a lasat in grija nimanui, fara o persoana care sa va supravegheze, or in cazul asta inteleg ca tata a ramas acasa.
Totusi, trebuie sa va fie greu cu un paritne plecat.
Unde vreţi să declaraţi şi ce vreţi să obţineţi?
La Poliţie, puteţi face plângere penală dacă a plecat şi v-a lăsat fără mijloace materiale de trai.
În instanţă,puteţi cere stabilirea domiciliului copiilor la dvs. şi plata unei pensii alimentare din partea doamnei în favoarea minorilor.
Nu interesează pe nimeni declaraţia dvs.
Pai toate bani / pachete primim, tot ce trebuie in plus si facturile de acasa le plateste nu zic ca si tata mai da,dar foarte rar cand isi aduce aminte...

"Martozone" eu nu vreau decat sa fie pace in familia mea, dar tata bea mult si nu stiu cine ii baga in cap toate prostiile de genu sa vanda apartementul sa o lase pe mama pe drumuri ceva de genu sau pe noi cei care suntem inca acasa..