Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie sanatate pana in 1 iulie 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie sanatate pana in 1 iulie 2012

In martie 2012,am vandut in calitate de producator agricol, catre o societate comerciala porumb boabe.S-a intocmit Borderou de achizitie ,si a fost retinut 2% impozit ,nu si contributie la sanatate.In acea perioada eram salariat iar angajatorul a retinut si platit toate contributiile legale(pensii,somaj,sanatate,impozit,etc).
In mai 2015 primesc de la ANAF Decizia de impunere anuala pt stabilirea contributiei de asig sociale de sanatate pt anul 2012 (formular 630), unde suma incasata in martie 2012 este defalcata pe 12 luni si in fiecare luna se aplica 5,5% contributie sanatate.(suma incasata in martie 2012 a fost mai mare decat 5 salarii medii brute ,insa fiind defalcata pe 12 luni ,lunar nu a mai depasit acest plafon.).Este corect si in termen intocmita Decizia de impunere de la ANAF?
ART. 296^22 Baza de calcul
(3) Pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. g), baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate reprezintă valoarea anuală a normei de venit, determinată potrivit prevederilor art. 73, raportată la cele 12 luni ale anului.
Este in termen.
Multumesc pt raspuns .Ce precizati Dvs. este valabil in 2015.In prevederile Codului Fiscal ,in vigoare in 2012,nu am regasit faptul ca pentru veniturile obtinute din valorificarea produselor agricole obtinute dupa recoltare,se datoreaza contributie la sanatate.De altfel prevederile Cap ll din CF,incepand cu art 296^21 se aplica din 1 iulie 2012.
Art.296^21 -296^32 respectiv cap.2-3 au fost introduse prin OUG 125/2011 cu intrare in vigoare prin derogare, de la 01-07-2012 data de la care ANAF detine competenta de administrare a cass cf art.V.
Singura neregula aparenta ar fi calcularea cass de la 01 ianuarie 2012 ,dar probabil au simulat o inspectie fiscala.