Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie de construire fara acordul vecinilor?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie de construire fara acordul vecinilor?

Cu respect Forum,
Supun atentiei urmatoare situatie: La blocul in care locuiesc, apartamentele de la etaje au balcoane, iar cele de la parter, conform cartii tehnice, nu au balcoane. Apartamentele sunt proprietatea locatarilor.
Locatarul de la parter, cu citiva ani in urma a zidit spatiul proiectie verticala a balconului meu(et1): spatiu acum integrat ca balcon la parter cu ferestre si usa cu acces din afara. Aici si _a instalat o centrala termica pe combustibil solid la care este legat cosul de fum format dintr-un soclu zidit pe spatiul indiviz, pina la nivelul etajului 1, continuindu-se pina la acoperisul blocului cu segmente de tevi metalice
Dupa nenumarate sesizari catre primarie ca aceste constructii, prin modul defectuos de instalare constitue surse de fum si gaze pentru imediata vecinatate, In cursul anului 2014 primaria constata ca constructiile sunt fara autorizatii dupa care in baza legii nr. 50/1991, cu modificarile ulterioare, emite somatia de demolare a acestora. Si totul a ramas asa, adica nu s-a facut nimic.
Insistind cu sesizarea mea privin constructiile in cauza, anul acesta, primaria fara sa mai aduca in discutie efectul legii privind constructiile neautorizate, ii recomanda blind vecinului de la parter sa demoleze cosul de fum si sa porneasca demersul obtinerii autorizatiei de construire: si prin adresa trimisa mie i-mi precizeaza ca vecinul de la parter a solicitat si obtinut certificatul de urbanism nr...avind si acordul asociaiei de proprietari(Nu se precizeaza daca este Comitetul executiv al asociatiei sau locatarii din bloc)
INTREBARE:
La obtinerea autorizatie de construire, pe linga documentatia tehnica, este suficient acordul Asociatiei de locatari fara acordul vecinilor din imediata apropiere?
Precizez ca vecinul in cauza ste angajat al primariei la parcul auto.
Iata ce prevede dispozitia in vigoare L nr 230/2007
Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce îmbunătăţiri sau modificări proprietăţii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de către autoritatea publică locală a modificărilor constructive, fără a pune în pericol integritatea structurală a clădirii sau a altor proprietăţi individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinaţia proprietăţii comune fără a obţine mai întâi acceptul din partea asociaţiei de proprietari.

Punere în aplicare Art. 11. prin Normă metodologică de aplicare a Legii nr. 230/2007 privind înfiinţarea, organizare... din 19/12/2007 :
Art. 13. -
(1) Proprietarul poate aduce îmbunătăţiri sau modificări proprietăţii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de către autoritatea publică locală a modificărilor construcţiei, fără a pune în pericol integritatea structurală a clădirii sau a altor proprietăţi individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinaţia proprietăţii comune fără a obţine mai întâi acceptul asociaţiei de proprietari.
(3) Orice modificare a proprietăţii individuale se va aduce la cunoştinţa asociaţiei pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din cartea tehnică a construcţiei, prin depunerea în copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepţie şi a schiţelor.
(4) Unităţile care au administrat clădirile şi sunt deţinătoare a cărţii construcţiei au obligaţia de a o preda asociaţiilor de proprietari, iar acolo unde aceasta nu mai există, să o reconstituie pe cheltuiala proprie.