avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat

Am un PFA, cod caen 7990(alte servicii de rezervare si asistenta turistica), practic sunt ghid turistic, pot sa facturez si sa incasez cu chitanta de la persoane fizice sau e absolut obligatoriu sa folosesc casa de marcat? Exista vreo exceptie pe care o pot folosi, ca sa nu mai utilizez casa de marcat?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 14:14, 9 Iunie 2015
cam trebuie.... nu sunteti in exceptii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte firma ghid turistic Gigigxg Gigigxg Buna seara as dori și eu sa știu ce acte îmi trebuie sa îmi deschid o firma de ghid turistic ! Am terminat cursul de ghid ! Va mulțumesc anticipat (vezi toată discuția)
Factura sau bon fiscal? MihaiEmil2 MihaiEmil2 Sunt ghid turistic si mi-am infiintat un PFA cu cod caen 7990. Cum trebuie sa procedez cu clientii persoane fizice? Este nevoie de bon fiscal sau e suficienta ... (vezi toată discuția)
Cod caen consultanta turistica Bogdan296 Bogdan296 Buna ziua, Doresc sa ofer consultanta / asistenta in planuirea excursiilor turistice. Practic clientul vine si imi spune ca vrea sa calatoreasca in locatia x, ... (vezi toată discuția)