Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantie buna executie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantie buna executie

cum este corect sa se calculeze garantia de buna executie pe prima factura prezentata la plata:
- se scade din garantia calculata pe factura toata garantia initiala depusa si ce ramane se vireaza in contul de garantii, sau
- se calculeaza de exemplu 4.5% din lucrari tinundu-se cont de ce s-a depus initial, adica 0.5%
Din garantia totala (calculata cf. contract) se scade garantia depusa initial iar restul se retine din prima factura si se vara in contul de garantie.
multumesc, cu intarziere