Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen redactare decizie irevocabila ICCJ
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen redactare decizie irevocabila ICCJ

Buna ziua,va rog cam in cat timp se redacteaza deciziile ICCJ irevocabile,din practica?respectiv se comunica acestea?ori cum pot intra in posesie?am pierdut la ICCJ si doresc sa ma adresez CEDO.
Va multumesc!
Nu se comunica. Nu au termen de redactare. Nu prea se grabesc cu redactarea :)

Avand interesul sa promovati o astfel de actiune, dvs. va trebui sa depuneti, prin registratura, o cerere prin care sa solicitati urgentarea redactarii.
Daca hotararea a fost pronuntata sub reglemntarea vechiului cod civil si, avem in vedere o hotarare irevocabila, aceasta nu se comunica partilor,redactarea poate dura cateva luni,in functie de cat de aglomerata este instanta.Puteti face cerere la presedintele instantei si la CSM ptr.urgentarea redactarii hotararii.