Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pot face sa grabesc redactarea unei incheieri finale
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pot face sa grabesc redactarea unei incheieri finale

Am obtinut intoarcerea executarii silite pentru o suma de bani.
Desi ultima sedinta a fost pe 28.12.2017, nici pana acum nu incheierea acestei sedinte nu a fost redactata. Daca mai punem la socoteala si faptul ca intregul proces a durat 2 ani este posibil sa primesc banii cand nu vor mai valora nimic. Cum pot grabii redactarea si transmiterea acestei hotarari? Am inteles ca termenul legal este de 30 de zile !
Intr-adevar, conf.art.426(5)NCPC,"Hotararea se va redacta si se va semna in cel mult 3o zile de la pronuntare."Acest termen este un termen de recomandare,nerespectarea lui nu atrage nicio raspundere ptr.judecator.Formulati cerere la presedintele instantei si CSM Inspectia judiciara ptr.urgentarea redactarii hotararii.