Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu am gasit nicio minuta in dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu am gasit nicio minuta in dosar

M-am uitat peste tot, hotararea e, insa nu gasesc nicio minuta nicaieri.
Ce se intampla in situatia asta??
Pot sa cer anularea hotararii??
Dar nu mai pot formula motiv de apel, deoarece a iesit din termen!!
Dar, dvs. stiti cum trebuie sa arate "minuta" ???
Minuta reprezinta rezultatul deliberarii si coincide cu continutul dispozitivului hot. (fara datele personale). Minuta se semneaza de toti membrii completului de judecata.Se scrie cu pixul, pe spatele cererii...
Sambata este deschis la Tribunal ?
Ieri am fost sa ma uit. Sambata fireste ca e inchis.
Asa am citit si eu, ca se scrie cu pixul pe spatele cererii.
Insa nu e nimic pe spatele cererii.

Mai mult decat atat, nu imi inchipui cum ar putea arata.
Insa fireste ca, daca nu e o mentiune adaugata pe o fila deja existenta la dosar... e o alta fila adaugata la dosar, imprejurul hotararii. Altundeva nu are unde sa fie adaugata o fila.
Dar nu scrie nimic cu pixul pe cererea de chemare in judecata!
Ce ma fac??
minuta nu se scrie pe cerere!!!!!!!!!

minuta nu se mai scrie cu pixul... ca pe vremea stra-bunicilor... acum avem tehnica!!!

minuta nu se afla "imprejurul hotararii".

Art. 401
Întocmirea minutei

(1) După ce a fost luată hotărârea, se va întocmi de îndată o minută care va cuprinde soluţia şi în care se va arăta, când este cazul, opinia separată a judecătorilor aflaţi în minoritate.

(2) Minută, sub sancţiunea nulităţii hotărârii, se va semna pe fiecare pagină de către judecători şi, după caz, de magistratul-asistent, după care se va consemna într-un registru special, ţinut la grefa instanţei. Acest registru poate fi ţinut şi în format electronic.

deci: nu scrie nimic, in lege ca se va scrie cu pixul, pe spatele cererii, si nici nu se afla "imprejurul hotararii" ...

... mai cautati, mai sapati, mai cititi... sau ... mergeti la un specialist...

ma intreb, retoric evident , cand va imbolnaviti , va apucati sa cititi tratate de medicina sau apelati la specialist ???
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Depinde de fiecare instanta cum stabileste. Am vazut minute intocmite ca notite si semnate.Nu erau scrise pe o alta foaie.Erau scrise pe ultima incheiere, pe dosar,pe cerere.
gabrielaandrei, utilizator