Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de weekend

Buna ziua
Am si eu o nelamurire.In cazul in care un angajat lucreaza in weekend(sambata+duminica) eu ca angajator trebuie sa-i dau
-2 zile libere consecutive in interval de 14 zile
-un spor stabilit prin CIM ?
Dar in cazul in care lucreaza doar sambata,cum trebuie sa procedez?

Multumesc
In situatia in care un angajat lucreaza sambata si duminica acesta va beneficia cumulativ de :
- doua zile de repaus in alte zile ale saptamanii (nu exista un interval de 14 zile de acordare)
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

In situatia in care un angajat lucreaza sambata sau duminica acesta va beneficia cumulativ de :
- o zi de repaus in alta zi a saptamanii
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.