avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de weekend

Buna ziua
Am si eu o nelamurire.In cazul in care un angajat lucreaza in weekend(sambata+duminica) eu ca angajator trebuie sa-i dau
-2 zile libere consecutive in interval de 14 zile
-un spor stabilit prin CIM ?
Dar in cazul in care lucreaza doar sambata,cum trebuie sa procedez?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 8 Iunie 2015
In situatia in care un angajat lucreaza sambata si duminica acesta va beneficia cumulativ de :
- doua zile de repaus in alte zile ale saptamanii (nu exista un interval de 14 zile de acordare)
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

In situatia in care un angajat lucreaza sambata sau duminica acesta va beneficia cumulativ de :
- o zi de repaus in alta zi a saptamanii
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata orelor suplimentare EscobarP EscobarP Pentru un program de munca: luni-vineri: 6-14, sambata: 6-17...mi s-a propus: a doua zi libera in cursul saptamanii(ele nefiind consecutive) o data la doua ... (vezi toată discuția)
Spor obligatoriu 10 zile lucrate Mihandaher Mihandaher In conditiile in care un angajat lucreaza 10 zile (de luni pana miercuri in saptamana urmatoare) si apoi beneficiaxa de 4 zile de repaus (joi pana duminica in ... (vezi toată discuția)
Repausul saptamanal si sporul la salariu v_ildiko v_ildiko Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa inteleg si sa aplic articolul de lege de mai jos in contextul in care lucrez la o firma de curatenie care presteaza ... (vezi toată discuția)