Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doar unul din soti doreste sa cumpere un imobil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doar unul din soti doreste sa cumpere un imobil

Buna ziua. In cazul unor soti, se poate ca doar unul din soti sa achizitioneze pe numele si in proprietatea lui un imobil? Si daca da, in cazul unui divort, ce se intampla cu imobilul in cauza?
Din bani proprii sau din ce bani ?
Din bani proprii, da. Cum poate dovedi ca sunt bani proprii?
La un an dupa nunta unul din soti doreste sa cumpere un imobil cu bani proprii-pe care i-a avut de dinainte de nunta si dintr-un un credit pe care il va achita doar el. Exista vreo posibilitate ca sotul neplatitor sa declare la notar ca el nu are pretentii penru imobilul respectiv in eventualitatea unui divort?
Poate cineva sa ma ajute cu o solutie / un raspuns? Multumesc,
Conform Codului civil aplicabil, sotii au dreptul de a alege regimul matrimonial pe care il doresc.

Astfel, acestia au posibilitatea sa opteze pentru comunitatea legala, separatia de bunuri sau comunitatea conventionala.

Astfel, potrivit dispoziţiilor art. 366 din Noul Cod civil, regimul comunităţii convenţionale este definit ca normă derogatorie de la regimul comunităţii legale, potrivit acordului dintre părţi.

Obiectul convenţiei matrimoniale în cadrul regimul comunităţii legale poate cuprinde unul sau mai multe din următoarele aspecte:

A) includerea în comunitate a unor bunuri proprii dobândite înainte sau după încheierea căsătoriei, cu excepţia bunurilor de uz personal şi a bunurilor destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi;

B) restrângerea comunităţii la bunurile anume determinate în convenţia matrimonială, indiferent dacă sunt dobândite înainte sau în timpul căsătoriei;

C) obligativitatea acordului ambilor soţi pentru încheierea anumitor acte de administrare; în acest caz, dacă unul dintre soţi se află în imposibilitate de a-şi exprima voinţa sau se opune în mod abuziv, celălalt soţ poate să încheie singur actul, însă numai cu încuviinţarea prealabilă a instanţei de tutelă;

D) includerea clauzei de preciput; executarea clauzei de preciput se face în natură sau, dacă acest lucru nu este posibil, prin echivalent, din valoarea activului net al comunităţii;

E) modalităţi privind lichidarea comunităţii convenţionale.

De asemenea, daca se dovedeste ca sumele de bani avansate pentru plata pretului sunt proprii, bunul este propriu.

Succes.