Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintoarcere dupa CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintoarcere dupa CIC

Buna ziua,

daca o angajata isi da demisia de la locul actual de munca la final de CIC si se angajeaza la o alta firma, aceasta (firma noua) are interdictia legala de a o concedia pentru 6 luni?

Multumesc.
Cu toate ca legea nu prevede , consider ca noul angajator nu este tinut de interdictia prevazuta de art.25 din OUG 111/2010.

Atentie insa, ca textul de lege nu prevede o durata minima sau fixa de 6 luni cu privire la interdictia concedierii dupa revenirea din CCC.
Multumesc frumos de ajutor.
Care este durata atunci? Imi puteti da niste lamuriri si in acest sens, va rog frumos?

Inca o data, multumiri.
OUG nr.111/2010 prevede doar durata maxima referitoare la interdictia concedierii. Prin urmare, se poate stabili in reg.intern /ccm aplicabil o durata mai mica.

in practica intalnita, in lipsa unor dispozitii interne cu privire la acest termen, o parte din angajatori merg pe respectarea duratei maxime.