Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... concesiune patrimoniu privat al unei companii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

concesiune patrimoniu privat al unei companii nationale (concesiune de lucrari sau de bunuri domeniul privat al statului inclusiv concesiune de terenuri)

Buna ziua tuturor,
Ma confrunt cu o mare intrebare si neclaritate si apalez la toti cei care au informatii legislative sa ma ajute.
Lucrez intr-o companie nationala la care actionar unii este statul roman.
Dorim sa modernizam si extindem prin constructii noi un obiectiv care este compus atat din domeniu public cat si domeniu privat al statului adica din patrimoniu public al statul si patrimoniu privat al companiei nationale.
Nu am gasit reglementari legale cu privire la concesionarea patrimoniului privat al statului (concesionare de lucrari sau de bunuri )...sau al unei companii nationale.
Va rog sa ma sfatuiti care este pachetul legislativ care reglementeaza realizarea actestui obiectiv de investitii.

Va multumesc mult si sper ca ma veti putea ajuta!
Vera
Lipsa de reglementare în materia concesionării bunurilor poate fi acoperită în
parte de Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.54/2006, care reglementează doar
regimul contractelor de concesiune a bunurilor proprietate publică.
Pe de altă parte atât Legea nr.215/2001 cât şi Legea nr.213/1998 stipulează
faptul că dreptul de proprietate asupra bunurilor din domeniul privat al unităţilor
administrativ- teritoriale este supus regimului juridic de drept comun, dacă prin lege
nu se prevede altfel, iar actele de dispoziţie emise în scopul concesionării sau
închirierii bunurilor din domeniul public cât şi cele referitoare la înstrăinarea,
concesionarea sau închirierea bunurilor din domeniul privat al statului sau al
unităşilor administrativ teritoriale trebuie să fie rezultatul unor licitaţii publice
organizate în condiţiile legii.
În acelaşi cadru legislativ se poate constata că dreptul de proprietate asupra
bunurilor din domeniul privat al statului cât şi al unităţilor administrativ-teritoriale este
supus regimului de drept comun cât timp legea nu dispune altfel, situaţie în care în
privinţa concesionării bunurilor, dreptul de proprietate privată nu poate fi supus
decât celor mai apropriate reglementări în materie, respectiv O.U.G. nr.54/2006
privind regimul contractelor de concesiune de bunuri proprietate publică,pentru
stabilirea cadrului de desfăşurare a licitaţiilor şi de atribuire a contractelor.