Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Beneficiez de reducerea perioadei de suspendare la 30 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Beneficiez de reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile?

Pe 8 februarie 2015 am avut un accident de circulatie,neacordare de prioritate.Mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 90 de zile si mi s-a facut dosar penal pentru vatamare corporala din culpa(fata a tras o sperietura si a solicitat ambulanta).De la Parchet mi-a venit acasa Clasare si Neinceperea urmaririi penale. Am sustinut testul 13 din 15 si am fost admis.Pot beneficia de acea reducere la 30 de zile? Cu respect! Astept un raspuns,va rog!
Potrivit art Art. 221 din Regulamentul OUG 192/2002. – (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt îndeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an înainte de savârsirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data savârsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca :
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare în urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice au stabilit ca a condus vehiculul în timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt în functiune.
Avand in vedere ca nu va incadrati la disp art 221 al 2 , teoretic ar trebui sa aveti dreptul de a face aceasta solicitare de reducere a sanctiunii suspendarii de la 90de zile la 30 de zile.
In principiu poti obtine reducerea de 30 zile daca in perioada suspendarii nu ai solicitat "dovada" ca sa poti circula si daca in ultimii 2 ani nu ai avut nici un incident/amenda!