Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate abandon scolar
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

abandon scolar

O eleva a abandonat scoala, a plecat de acasa sa locuiasca cu prietenul major (și cu acordul părintilor). Cine informeaza autoritatile locale? scoala sau părinții?
Buna ziua,

Orice persoana poate informa autoritatile. Iar avand in vedere ca parintii au fost deja de acord (asa ati scris in descriere) probabil ar fi indicat sa o faca o alta persoana.
pe mine ma intereseaza daca este obligatia scolii (părintii nu au facut nici o sesizare la politie, au acceptat situația)- eleva este minora iar baiatul major
De ce sa fie obligatia scolii?Daca fata a plecat sa locuiasca la iubit cu acordul parintilor scoala nu are nicio obligatie .Daca fata mai si urmeaza cursurile fara probleme si nu are absente atunci scoala ce ar avea de spus?
asa este dar se pune problema daca nu trebuie sesizata protectia copilului