Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor de vechime

In august anul 2009 am beneficiat de sporul de vechime de 25 % , lucram la Trezorerie, in iulie anul 2011s-a desfiintat Trezoreria si m-am transferat la primarie in iulie 2011, la stabilirea salariului de baza s-a luat in calcul 22.5 % spor de vechime, este corect? Este posibil ca dupa doua promovarii sa nu primesti nici un procent la salariu?(din consilier asistent in consilier principal) prima promovare a fost in anul 2012 iar a doua in anul 2015, dupa ce lege se stabileste baza de calcul pentru salariu(mentionez ca am salariu de 1320 lei format din salariu de baza, spor de vechime si 10 % control preventiv) as vrea sa stiu daca este corect.

Probabil ca ati fost promovat de pe studii medii pe studii superioare, iar salariul calculat conform OG 9/2008 era mai mic decat cel pe care l-ati avut pe sutdii medii inainte de promovare... Socoteala o facem cam asa: conform OG 9/2008. pentru consilier/expert/inspector grad principal treapta 3 avem 915 lei, la care aplicam cele 4 clase de salarizare (10%) pentru CFP (92 lei, se rotunjeste in favoarea salariatului) avem 1007 lei, adaugand si cele 9 clase de salarizare pentru vechime maxima (22.5%, adica 227 lei) si avem un salariu brut de 1234 lei.
Daca ne raportam la salariul pentru referent superior 1 cu studii medii, (functie pe care banuiesc ca ati ocupat-o inainte de promovarea pe studii superioare) avem asa: salariu de pornire de 958 lei, la care s-a aplicat spor CFP 10% 96 lei si a rezultat 1054 lei, la care s-a aplicat spor vechime 25% adica 264 lei, un total brut de 1318 lei.
Dupa socoteala, aveti in continuare sporul de vechime de 25% (care, odaca acordat, nu avea cum sa fie retras), cele 9 clase de salarizare pentru vechimea maxima fiind folosite doar la incadrarea functiei dvs. in grila corespunzatoare.
Eu zic ca este corect.