Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta medicala

Buna ziua!
Am o intrebare: angajatorii mai au obligatia de a elibera adeverinte medicale (pentru medicul de familie sau pentru spital) pentru salariatii sai sau acestia folosesc cardurile sau adeverintele medicale eliberate de Casa de Sanatate de care apartin?
Va multumesc anticipat!
Potivit prevederilor Ordinelor MS/CNAS 557/246/2015 si 559/248/2015, asiguratii beneficiaza de servicii medicale dupa cum urmeaza:
- In baza cardului national, pentru asiguratii care au intrat in posesia acestuia

- In baza documentelor prevăzute la art. 212 alin. (1) din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, pentru persoanele pentru care nu au intrat in posesia cardului national, până la data la care intră în posesia acestuia, (respectiv, prin verificarea calitatii de asigurat de catre furnizor in sistemul informatic sau, dupa caz, prin prezentarea adeverintei de asigurat)

- In baza adeverintei adeverinţei de înlocuire a cardului naţional pentru situaţiile în care se solicită emiterea cardului duplicat

- Adeverintei de inlocuire a cardului pentru persoanele care au refuzat acest document.
[ link extern ]