avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tichet pentru gradinita valoare de 450 ron copil 3 ani ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tichet pentru gradinita valoare de 450 ron copil 3 ani in noiembrie 2015

Doresc sa stiu in ce conditii se poate da tichet gratuit valoric gradinita copil virsta 3 ani noiembrie 2015
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:43, 12 Iunie 2015
Parintii care au copii cu varste cuprinse intre 0-3 ani, care nu beneficiaza de concediu si de indemnizatie acordata pentru cresterea copilului, primesc tichete de cresa.

Astfel, parintii care nu beneficiaza de concediu si de indemnizatie pentru cresterea copilului, vor primi luna de la angajator tichete de cresa.

Pentru a beneficia de tichete de cresa, parintii vor depune un dosar care trebuie sa contina urmatoarele documente:
- cerere pentru acordarea tichetelor de cresa;
- actul doveditor eliberat de cresa la care este inscris copilul;
- declaratie pe propria raspundere ca celalalt parinte nu beneficiaza de tichete de cresa;
- declaratie pe propria raspundere ca celalalt parinte nu beneficiaza de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului;
- livretul de familie sau copia certificatului de nastere al copilului;
- alte documente solicitate de angajator, dupa caz, potrivit regulamentului intern.
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete de cresa octavian09 octavian09 Se pot acorda tichete de cresa unui copil de 2 ani si 3 luni in conditiile in care mama naste cel de-al doilea copil va beneficia de concediu de maternitate (1 ... (vezi toată discuția)
Acordare tichete cresa catel69 catel69 buna ziua , ma numesc Popa Gabriela si am beneficiat de concediul de crestere al copilului pana la 2 ani , am revenit la servici si vreau sa stiu daca pot ... (vezi toată discuția)
Tichete de cresa CrisstinaMd CrisstinaMd pot beneficia de tichete de cresa daca am fost in concediu de crestere copil un an? (am optat de la inceput pentru un an, copilul are acum un an si o luna, am ... (vezi toată discuția)