Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar fuga de la locul accidentului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar fuga de la locul accidentului

Daca am fost scos de sub urmarie penala pentru vatamare din culpa(victima a avut 3 zile ingrijiri), se justifica inca mentinerea incadrarii de fuga de la locul accidentului? Credeam ca daca nu exista vatamare, nu exista parasire a locului accidentului..
Parasirea locului accidentului ramane. Victima trebuie sa aiba 90 de zile de ingrijire ptr mentinerea UP.
Deci voi fi sau nu sanctionat pentru fuga de la locul accidentului? Nici macar nu am observat atingerea..
Daca nu ati observat atingerea cum de-a avut victima nevoie 3 zile de ingrijiri? Ramane sa demonstrati procurorului sau instantei de ce nu ati sesizat ca ati atins victima.
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Art. 338
Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia
(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului.
(3) Nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducătorul vehiculului, în lipsa altor mijloace de transport, transportă el însuşi persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului;
c) conducătorul autovehiculului cu regim de circulaţie prioritară anunţă de îndată poliţia, iar după terminarea misiunii se prezintă la sediul unităţii de poliţie pe a cărei rază de competenţă s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare;
d) victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie.

Detalii: [ link extern ]

ART. 75 OUG 195/2002
Accidentul de circulaţie este evenimentul care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:
a) s-a produs pe un drum deschis circulaţiei publice ori şi-a avut originea într-un asemenea loc;
b) a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puţin unui vehicul sau alte pagube materiale;
c) în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare.
#M5
d) *** Abrogată

Daca analizati textele de lege, veti observa ca persoana vatamata poate prezenta o leziune superficiala, pentru a se retine infractiunea de parasire a locului accidentului.

Exista infractiunea de pararsire a locului accidentului si daca victima a suferit o accidentare de 3 zile.

Ca nu ati onservat ca ati lovit victima este alta discutie si alta aparare.

Oricum, aveti sanse sa iesiti bine in aceste conditii.