Forum Discuţii diverse Cultură generală A lectura e verb tranzitiv?
Discuție deschisă în Cultură generală

A lectura e verb tranzitiv?

Fireste ca e verb tranzitiv... insa sinonimia sa cu 'a citi' este restransa la a citi in gand? Si nu la a citi cu voce tare?
Judecatoarea zice mereu ca lectureaza intrebarile la interogatoriu... adica i le citeste partii sa raspunda.
Or acest uz al verbului a lectura imi pare complet anapoda.
A lectura e sinonim cu a citi doar in masura in care se refera la a citi in gandi, nu si la a citi cu voce tare.
Si de ce nu ati corectat persoana in cauza ?
Ar fi interesant de sesizat reactia doamnei judecator in acest caz.
Credeti ca v-ar aplica o sanctiune privind " manifestarile ireverentioase ale unei parti fata de un magistrat " ?
Este aceeasi instanta care a omis sa cuprinda in dispozitivul incheierii " amenda judiciara " ?
Chiar, de ce nu ati corectat-o? Eu zic sa o reclamati la Academia Romana. Asa ceva nu se poate trece cu vederea!
Cum era imbracata, cum era coafata? Faceti-i poza si trimiteti-o Iuliei Albu, sa o puna ea la punct. Ma mir ca mai puteti indura.
Pai in primul rand nu am certitudinea ca e o greseala. In Dex nu am gasit confirmarea clar a ceea ce sustin eu. D-aia solicit pareri.
Evident ca judecatoarea se rupe in neologisme la fel ca oricine altcineva.

In afara de faptul ca m-a amendat din senin,
am avut cu alta ocazie diferend asupra sensurilor cuvantului 'trivial'
si mi-a zis in sedinta publica ca imi angajeaza translator sa traduca din romana
si ca si copiii de gradinita stiu sensurile cuvintelor mai bine decat mine.

La urmatorul termen am depus memoriu, cu extras din dictionare, ca e ca mine... si am sugerat ca doamna judecator nu a studiat limbi straine.

Va rog sa imi indicati daca pot sa dau spaga la doctor sa obtin referatul pt grad de invaliditate!! Si, daca da, la ce doctor??
aidu a scris:

La urmatorul termen am depus memoriu, cu extras din dictionare, ca e ca mine... si am sugerat ca doamna judecator nu a studiat limbi straine.

Cred ca ati umplut-o atat de admiratie cat si de bunavointa.
Nu este folosit gresit pentru ca nu este mentionat niciunde ca ''a lectura'' are sensul restrictiv de a citi in gand. Dictionarul de sinonime spune ca a citi si a lectura au acelasi sens.

aidu a scris:

Va rog sa imi indicati daca pot sa dau spaga la doctor sa obtin referatul pt grad de invaliditate!! Si, daca da, la ce doctor??

Cred ca aveti chef de glume cu intrebarile astea pe Avocatnet. Nu dezvoltati, va rog.
Ares-3 a scris:

aidu a scris:

Nu este folosit gresit pentru ca nu este mentionat niciunde ca ''a lectura'' are sensul restrictiv de a citi in gand. Dictionarul de sinonime spune ca a citi si a lectura au acelasi sens.

Totusi, dictionarul nu lamureste toate aspectele. Ci doar da o definite.
In alta ordine de idei,
LECTURÁ, lecturez, vb. I. Tranz. (Rar) A citi. – [< lectură].

LECTÚRĂ, lecturi, s. f. Faptul de a citi; citit1, citire. ◊ Sală de lectură = încăpere amenajată pe lângă o bibliotecă, în care publicul poate citi cărți, reviste etc. Lectură particulară = cărțile citite de un elev în afara manualelor.

Se vede ca nicaieri nu se face referire la o imprejurare din care se poate extrage sensul de 'a citi cu voce tare'

aidu a scris:

Cred ca aveti chef de glume cu intrebarile astea pe Avocatnet. Nu dezvoltati, va rog.

N-am dat niciodata nimanui spaga...iar acum, ca am nevoie sa dau... n-am cui!? :)