Forum Discuţii diverse Cultură generală A lectura e verb tranzitiv?
Discuție deschisă în Cultură generală

A lectura e verb tranzitiv?

Fireste ca e verb tranzitiv... insa sinonimia sa cu 'a citi' este restransa la a citi in gand? Si nu la a citi cu voce tare?
Judecatoarea zice mereu ca lectureaza intrebarile la interogatoriu... adica i le citeste partii sa raspunda.
Or acest uz al verbului a lectura imi pare complet anapoda.
A lectura e sinonim cu a citi doar in masura in care se refera la a citi in gandi, nu si la a citi cu voce tare.
Observati ca a LECTURÁ, lecturez, vb. I. Tranz. (Rar) A citi. – [< lectură].
A lectura = A citi, se vede, nu?
A citi, zice DEX, inseamna

a parcurge un text (pronunțând cuvintele sau nu) pentru a lua cunoștință de cele scrise

Sper sa fie suficient ca sa va lamuriti ca nu e gresit, chiar daca e neobisnuit (sau rar, cum zice DEX) sa inviti la lecturare chiar daca e vorba de rostirea cuvintelor cu voce tare.

In legatura cu spaga, incercati sa faceti ceva pentru dvs. daca aveti bani in plus. O mica vacanta, un obiect pe care vi-l doriti de mult... orice va poate provoca satisfactii reale. Cand vanarea greselilor altora devine o ratiune de a trai, e grav, dar nu pentru cei urmariti ci pentru acela care isi iroseste viata incercand sa o complice pe a altora.

Ares-3, moderator
Nu sunt lamurit decat sub aspectul ca Dex nu ofera un raspuns exhaustiv la dilema enuntata.
Si nici nu ma asteptam, deoarece Dex ofera doar definitii, si nu da dezlegare la toate chestiunile semantice ce pot surveni.
Insist ca, in definitia lui A LECTURA e dat ca exemplu sala de lectura... si nu sala de conferinta :)
La sala de lectura toata lumea citeste in gand!

In realitate, am nevoie sa obtin referat de la medicul specialist, pt expertizarea capacitatii de munca, in vederea inscrierii la grad de invaliditate.
Si probabil ca un medic nu va gasi de imediata evidenta ca ar fi cazul... de aceea vreau sa dau spaga!
Oare,din 2001, salile de lectura sau transformat in campuri de lupta al orgoliilor ?
A lectura - a rasfoi- exemplu citesc prima pagina si ultima pagina.
a citi-citesc tot textul.
aidu a scris:

Insist ca, in definitia lui A LECTURA e dat ca exemplu sala de lectura... si nu sala de conferinta
La sala de lectura toata lumea citeste in gand!

Insistati, insistati... Nu gasiti niciunde ca a lectura inseamna strict a citi in gand insa asta nu conteaza, ati stabilit ca a gresit din momentul in care ati auzit cuvantul. Cu alte cuvinte, puneti concluzia inaintea cercetarii insa cum asta faceti de obicei nu ma asteptam sa fie acest topic deosebit de altele.

Aveti si o sustinatoare care cunoaste foaaarte bine limba romana: ortografie, punctuatie, sensurile cuvintelor, are logica in fraza, da si exemple ca sa pricepem usor, luati-va dupa ea ca e de acord cu dvs.
gabrielaandrei a scris:

Oare,din 2001, salile de lectura sau transformat in campuri de lupta al orgoliilor ?
A lectura - a rasfoi- exemplu citesc prima pagina si ultima pagina.
a citi-citesc tot textul.

Subiect epuizat, topicul se inchide.