avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Aș dori să știu ce sancțiuni risc și în baza căror legi în cazul purtării unui tricou cu mesaj explicit "mu*e PSD"

buna ziua! As dori sa stiu ce sanctiuni risc si in baza caror legi in cazul purtarii unui tricou cu mesaj explicit "mu*e psd" (cenzurat aici pentru a nu fi raportat ca abuz). Va multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Nu cred ca veți fi sancționat pentru asa ceva.
Este greu de raspuns ,in raport de scandalul placutelor suedeze de inmatriculare
Sa asteptam pana la 10 august sa vedem cu ce noutati vine diaspora si ce reactie vor avea autoritatile noastre
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar putea sa se considere insulta la adresa PSD si sa aiba dreptul de a va actiona in judecata civila.

Ar mai putea exista si ipoteza sa va sanctioneze politia contraventional.

Nu am studiat acest aspect dar cam acestea ar fi posibilitatile...

Exista libertate de exprimare dar totusi s-ar depasi niste limite.

Cu placutele de masina din Suedia situatia imi pare insa destul de curioasa...
Simplul fapt ca scria asa ceva ( banuiam dar nu eram sigur) dreptul de a circula cu masina inmatriculata ar trebui sa fie neatins.

Era doar un numar de inmatriculare...
Nu am inteles nici care ar fi temeiul legal deoarece masina era legal inmatriculata in Suedia daca am inteles eu bine.
Pare sa fie o interventie in forta a politicului prin politie in acest caz mai ales daca avem in vedere faptul ca guvernul este din PSD.

Situatia este alta fata de cea cu tricoul dupa aprecierea mea...

Discutiile pot fi insa foarte lungi deoarece nimic nu ar fi chiar clar in astfel de cazuri...
Ultima modificare: Joi, 2 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cred sa fiti sanctionat cumva. Dar e o chestiune de gust, ca sa fiu amabila, ca cineva sa isi doreasca sa poarte in piept o injuratura!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca in SUA exista tricouri in acest sens dar nu stiu daca ar fi cu privire la partide.Este destul.de descifrat liberatatea de exprimare in contextul actual cand se tinde a se suprima aceasta...
Candva...legislatia romana era extrem de apropiata de cea americana...dar s-a cam indepartat de la o vreme...
Inca mai functioneaza jurisprudential dar...mult mai greu ca inainte...
Romania s-a indepartat foarte mult de democratia in stil american inlusiv in justitie.

In Sicilia scrie de pilda pe ziduri cu grafiti : Moarte Mafiei.
Probabil ca s-au saturat dupa mai bine de 100 de ani...de MAFIE...dar nu ii ajuta...

In Romania s-ar stege asa ceva urgent.

Tare dificil cu libertatea de exprimare.
Oricum, dreptul la viata este suprem si cu mult peste...chestia asta cu PSD...
Cred ca in SUA s-ar sterge dupa ziduri asa ceva...dar chestia cu PSD...nu cred ca s-ar sterge...
Ma refer la un partid american si nu la Psd ca ar fi scris pe zid...
Ultima modificare: Vineri, 3 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Libertatea de exprimare și legea 61/1991 vo87yh1c0 vo87yh1c0 Legea 61/1991 zice asa: Art. 2. - Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții ... (vezi toată discuția)
Toate femeile sunt ..... denisa90 denisa90 Expresia \\\\"toate femeile sunt .... \\\\" folosita in privat, fata de o anumita persoana sau folosita in public ... Este calomnie/insulta, ranirea ... (vezi toată discuția)
Dreptul la liberă exprimare: e legal să mi se atragă atenția, la muncă, pentru că folosesc uneori un limbaj mai ,,colorat"? kassp3r kassp3r Daca in timp ce vorbesc cu un coleg si amandoi folosim un limbaj uneori mai \"colorat\" pentru ca ne-am permis, este corect ca o terta persoana din afara ... (vezi toată discuția)